Uppfödare av mops

Listan nedan är sorterad i bokstavsordning. Du måste vara medlem i Mopsorden för att finnas med på listan. Ditt medlemsnummer hittar du på baksidan av klubbtidningen Mopsallehanda eller SKKs medlemstidning Hundsport.

 

F = uppfödning av fawn (gul) mops.

S = uppfödning av svart mops.

 

  = uppfödaren har genomgått Mopsordens och/eller SKKs uppfödarutbildning.

Uppfödare som genomgått utbildning enligt ovan, men inte finns med på listan, skicka in dokumentation på godkänd utbildning till MOs sekreterare, sekr@mopsorden.se.

 

ABSOLUTE PUG'S (F & S)

Marianne Nilsson

Trollsländevägen 13, 296 33 Åhus

044-243848, 0708-880728

absolutepugs@gmail.com

 

ANCEMA'S 

Ann-Christine Land
Stora Berget, 535 93 Kvänum

0512-70434

ancema@tele2.se

 

ANDI PANDIS PUGS

Birgitta Lindqvist

Djurklouvägen 7,  71532 Odensbacken

0736735406

bigga55lindqvist@gmail.com

 

ANJOMAS 

Maria Molin

Jättenegatan 26, 521 94 Falköping

0515-13845, 0760-387177

mammamolin@hotmail.com

 

BAYOGOULAS 

Natacha Sundgren

Citronvägen 4, 961 48 Boden

072-7261122

bayogoulas@hotmail.com

 

BETYRAZ

Katarina Persson

Västergatan 10, 266 32 Munka-Ljungby

0703-225512

nina.person@telia.com

 

BLACK AND FAWN

Linnea Bergström

Gudebo 3, 452 94 Strömstad

0526-23201, 076-8110908

blackandfawnkennel@gmail.com

 

BLUE BERRY SPRINGERS   (S & F)

Rose-Marie Bjäreklint

Lyckans väg 11, Va Karaby, 244 95 Dösjebro

046-776330 , 076-7788082

 

BRANSFIELDS

Charlotte Bransfield

Södra Sternövägen 27, 374 31 Karlshamn

bransfield@live.se

 

BUBBLANS

Annette Holmén Umenmark

Fridhällagatan 28, Malmö

0708-339166

a.umenmark@gmail.com

 

BUMPKIN'S (F)

Anders & Gabriella Dillström

Berg Ebbalund, 645 96 Stallarholmen

0152-15460, 0708-675615

kennelbumpkins@telia.com

 

COUNTING CROWS 

Stina Lundin

Näsåvägen 8, 155 91 Nykvarn

08-55337021, 0760-271021

stina@counting-crows.se

 

Melina Somers

Näsåvägen 27, 155 91 Nykvarn

070-7712591

melina@counting-crows.se

 

DRYCOCKS 

Margareta Sirberg

Sätravägen 20 A, 819 30 Skärplinge

738373144

drycocks@outlook.com

 

DUOVAS (F & S)

Eija & Lasse Peltoniemi
Granhultsvägen 7, 770 70 Långshyttan

0225-60015, 070-2016844

eija@duovas.com

 

EDEN GRAND'S

Kiki & Nils-Anders Forssén

Eden 149 A, 880 37 Junsele

0621-210 50, 073-182 66 62

kiki.eden@hotmail.com

 

FIGGIS

Christina & Lennart Andersson

Kårsta 417, 705 91 Örebro

019-22 66 99, 070-311 95 17

CL019226699@hotmail.com

 

FIREPGUS 

Lena Eklund

Blankavägen 37, 433 62 Sävedalen

031-267266, 0707-774408

firepugs@hotmail.com

 

FOUR STEPS (S & F) 

Eva Åkerlund

Hammarbacken Vedbo 2, 731 92 Köping

0221-42057, 0702-811387

foursteps@telia.com

 

GILDOX

Jenny Edin

Rattgatan 174, 462 55 Vänersborg

076-783 08 03

gildox@kompaniet.nu

 

GREAT HEART'S (F)

Christina Wilén-Persson

Tibblevägen 50, 183 55 Täby

0708-25 75 52

wilen.christina@icloud.com

 

GÅRDPÅGENS 

Beatrice Björklund

Västra Granhed Stalltorp, 641 97 Katrineholm

granhed@telia.com

 

HERRGÅRDSFRUNS

Agneta Fransman

Barrsjö Gård, 28591 Markaryd

angela.fransman@gmail.com

0730-356016

 

HUNDBODEN 

Anja Hedqvist

Gällstavägen 42, 186 92 Vallentuna

769 458782

hundboden@hotmail.com

 

JÄMTDALENS (F & S)

Karina Olsson

Norderåsen 515, 836 93 Häggenås

070-2386654

olssonkarina@hotmail.com

 

KIEBAS 

Lotta Dennmyr

Citrusgatan 40, 426 54 Västra Frölunda

0722-230923

lotta.dennmyr@icloud.com

 

KRIIKKLIGANS (F)

Tarja Kriikkula

Biblioteksgatan 3 B, 613 23 Oxelösund

076-1099173

kriikkligans@hotmail.com

 

KRISS TOP'S

Åsa Knutsson

Backavägen 47, 271 77 Löderup

070-6927089

asa.krisstops@gmail.com

 

LILLA HOVETS 

Pernilla Unger Strömberg

Lillarydsvägen 46, 269 74 Västra Karup

070 -3827009

vetelangan@live.se

 

LILLSKOGVÄNDANS

Marie & Niclas Sundström

Lillskogsvändan 23, 13954 Värmdö

073-3198949

lillskogsvandan@outlook.com

 

LOWRIDERS (F & S)

Maria Arnfjell

Södra Ersmark 477, 934 41 Ersmark

070-6357456

maria@lowriders.se

 

MAXIBULL 

Carin Maximainen

Varledavägen 9, 762 96 Rånäs

0175-61126, 0739-462474

maxibull@telia.com

 

MIXTAIL'S (F & S)

Mai Edlund

Lockeby 315, 871 93 Härnösand

070-8539650

mai@mixtails.se

 

MOCKILOCKS (F & S)

Lindha Falk

Fäladsvägen 119-29, 275 91 Sjöbo

0416-19307

falk3222@telia.com

 

PEBBLES   

Jessica Strömberg

Västeråsvägen 24, 72631 Skultuna

070-6055680, 021-76680
pebblespugs@gmail.com

 

PEKEMAS

Marina Jönsson

Gudmundtorp 602, 243 96 Höör

0413-33319, 0705-854847

marina-jansson@telia.com

 

PERINGOS 

Linn Hansson

Tätorpsvägen 84, 128 31 Skarpnäck

0761-663016

peringos@gmail.com

 

PUGENGENS 

Carina & Åke Radlert

Mosshällagatan 5, 212 30 Malmö

0709-662144

radlert@ownit.nu

 

PUGGENS   

Lena & Johanna Nyberg

Klövervallsvägen 71 B, 187 52 Täby

0704-754975

lena.puggens@live.se

 

PUGISH DELITE 

Sylwia Zielinski

Vasagatan 57, 574 36 Vetlanda

0383-14461, 0706-151461

sylwia.zielinski@telia.com

 

PUGWOOD'S (F & S)

Gunilla Johnsson

Forstenagatan 42, 461 43 Trollhättan

073-9595208

gunillapugwood@hotmail.com

 

QUEEN LAWLESS

Catherine Steiner

Tunadalsgatan 4 B, 331 33 Värnamo

0706-128038

catherine.steiner@live.se

 

RACINESS 

Carina Johnsson, Elisabeth Guldbrandsen

Östergårdsgatan 11, 447 35 Vårgåda

0702-729702

carina.johnsson@live.se

 

REDVILLA

Johanna Johansson & Jörgen Bäck

Roknäsvägen 201, 946 31 Roknäs/Piteå

0727 459 47 (Johanna)

kennelredvillas@gmail.com

 

RONDEUS   

Ulla Erdeberg

Parallellgatan 5, 57472 Landsbro

070-5345783

ulla_erdeberg@hotmail.com

 

ROSEDIAMOND  

Bitte Rosvall

Dalby 121, 247 94 Dalby

046-209980, 073-5271290

dalbydjurshop@telia.com

 

ROSSMIX (F)

Moa Persson, Helene Strömbom &
Kerstin Andersson

Eriksund Enåkersby 320, 744 93 Runhällen

0224-91030, 070-6603576

moa@rossmix.se

 

RÖDA NEJLIKAN (F & S)

Christina Mårtensson

Höängsvägen 97-27, 273 70 Lövestad

070-7807794

christinamartensson@hotmail.com

 

SEMLANS (F & S) 

Gunilla Hirwing

Killeröds Ängar, 273 56 Brösarp

0739-839808, 0414-91008

gunilla@semlans.se

 

SKÄRETS

Gunilla & Adrian Gonon Sabelström

08-7105446, 08-57151850, 0768-693967

gunilla.gonon@comhem.se

 

SOFSUN  

Sofia Sundkvist

Hagalund Stigstorp, 610 11 Grytgöl

0706-639162

sofsun16@gmail.com

 

SPARVÖGA'S (F)

Camilla Dahlroth

Lärkvägen 72, 374 50 Asarum

0733-349937

c.dahlroth@telia.com

 

STJÄRNKULLENS 

Leila Söderlund

Forstäppsvägen 2, 770 12 Sunnansjö

073-8023857

soderlundleila@hotmail.com

 

STRANDSMEDJANS 

Maria & Jessica Bexander

Rundvägen 12, 132 36 Saltsjö-Boo

08-57032717, 0702-998977 (Maria)

0703-174477 (Jessica)

m.bexander@gmail.com

 

TEDDYTASSEN (F)

Malin Hagström

Östergårdsgatan 11, 447 35 Vårgårda

0702-729702

carina.johnsson@live.se

 

TRANDANSENS (F)

Annie Kling

Fridhemsvägen 13, 521 74 Gudhem

trandansenskennel@gmail.com

076-0088450

 

WESTERHOLMEN 

Stefan Lindquist & Carmita Lundin

Dalvägen 53, 187 53 Täby

073-99 785 66, 070-3197954

info@westerholmen.se

 

VINDDRAGETS (F & S)

Anna-Karin & Kenneth Lindgren

Kyrkbyn 69, 941 91 Piteå

0911-200893, 0730-714025

cooleceasar_36@hotmail.com

Info till uppfödare

Betalning länk Uppfödarlistan

Nu är det dags att betala din länkavgift för att få vara kvar på Uppfödarlistan. Du betalar 100 kr för 2018. Betalningen ska vara gjord senast den 31 december 2017. Glöm inte att ange  KENNELNAMN på betalningen! Betalning om 100 kr görs till Mopsorden:

  • swish 123 477 9765
  • plusgiro 42 59 73-5

 

Valphänvisning

Hänvisning sker om åtta veckor från valparnas födelsedatum. Önskas förlängd hänvisning efter det, fyll i ett nytt formulär och ange antal osålda valpar.

Du kan också skicka ett mail till web@mopsorden.se.

 

 

Valp broschyr

Reviderade regler från november 2016

  • Följa SKKs grundregler.
  • Följa RAS, klubbens rasspecifika avelspolicy.
  • Använda SKKs köpeavtal.
  • Vara medlem i Mopsorden (medlemsnummer finns på baksidan av Mopsallehanda). Detta ska anges på formuläret.
  • Uppfödaren ska ha genomgått Mopsordens uppfödarutbildning. Har uppfödaren gått SKKs uppfödarutbildning ska kopior på diplom mailas med tillsammans med hänvisningen.
  • Båda föräldradjuren ska ha meriter från utställning, varav den ena med minst ett excellent. Detta ska också klart framgå på formuläret.
  • Kullen kan läggas ut tidigast när tiken är parad. Uppfödaren uppger valparnas beräknade födelsedatum, när kullen är född samt meddelar antal valpar, färg, kön, valparnas födelsedatum samt leveransdatum.

När valparna är åtta veckor tas kullen bort om inte uppfödaren meddelat att valpar (färg, kön) finns kvar till försäljning. Tiden förlängs då med fyra veckor i taget.

Uppfödaren meddelar också när valparna är sålda.

Formulär för (samma formulär):

Meddela web@mopsorden.se när:

  • dina valpar är födda
  • när du inte har några valpar kvar till försäljning


Senaste ändringarna

2018-05-21

  • Betyraz inlagd

2018-05-11

  • Bransfields inlagd

2018-05-06

  • Drycocks inlagd

2018-04-15

  • Uppdaterat uppfödarlistan efter inkomna betalningar

2018-04-06

  • Uppdaterat uppfödarlistan efter inkomna betalningar

2018-04-02

  • Kriikkligans har nytt telefonnummer
  • Peringos har ny adress

2018-03-20

  • Uppdaterat uppfödarlistan efter inkomna betalningar

2018-03-19

  • Eden Grands korrigerad
  • Uppdaterat uppfödarlistan efter inkomna betalningar
  • Formuläret för valpförmedling ändrat

2018-03-10

  • Uppdaterat uppfödarlistan efter inkomna betalningar
  • Eden Grand's inlagd

2018-03-07

  • Uppdaterat uppfödarlistan efter inkomna betalningar

2018-03-06

  • Uppdaterat uppfödarlistan efter inkomna betalningar

2018-03-01

  • Uppdaterat uppfödarlistan efter inkomna betalningar

2018-02-27

  • Aquatikus uppdaterad

2018-02-22

  • Lilla Hovets kennel inlagd på listan

2018-02-16

  • Moloss borttagen

2018-02-14

  • Ny mailadress till kennel Bayogoulas

2018-02-05

  • Kennel Rondeus inlagd

2018-01-29

  • Counting Crows har ny adress

2017-01-20

  • Gildox inlagd

 

© Mopsorden 2018.

Rasklubb för mops.

Tillhör SKK via SDHK.